
Otis Williams
United StatesMember of The Temptations
singer•film producer•songwriter
Also known as: Big Daddy
Doğum Tarihi
October 30, 1941
Burç
Scorpio
Doğum Yeri
Texarkana, Texas, USA
Yaş
84 years old
Boy
5 ft 10 in (178 cm)
Hakkında
Otis Williams, Amerikalı bir şarkıcı, söz yazarı ve plak yapımcısıdır. Motown vokal grubu The Temptations'ın kurucusu ve hayatta kalan son orijinal üyesidir; grupta performans sergilemeye devam etmektedir. Temptations adının haklarına sahiptir ve böylece grubun markası ve mirası üzerindeki kontrolünü garanti altına alır. Grupta "Big Daddy" olarak bilinen Williams, lead vokal yerine lider ve organizatör rolüne odaklanmış, Temptations'ı altı on yıllık müzik tarihi boyunca yönlendirmiştir. 2026 itibarıyla Williams, mevcut kadroyla turneye çıkmaya devam etmekte ve grubun kataloğunu korumak için aktif olarak çalışmaktadır. Onun kalıcı varlığı ve iş zekası, grubun süregelen başarısında merkezi bir figür olmasını sağlamıştır.
İlk yıllar ve geçmiş
Otis Miles Jr., 30 Ekim 1941'de Texarkana, Teksas'ta Otis Miles ve Hazel Louise Williams'ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi doğumundan kısa süre sonra ayrıldı ve annesi Detroit'e taşındı; onu büyükannesi Della Gooden ile anne tarafından büyükanne ve büyükbabası Lucinda Eliga ve Frank Fisher büyüttü. Tamamen siyahların olduğu bir okula gitti ve yine tamamen siyahların olduğu bir Baptist kilisesinde gospel korosunda şarkı söyledi; bu, Dixie Hummingbirds ve Swan Silvertones gibi isimlerden etkilenerek şekillenen biçimlendirici bir deneyimdi. 11 yaşında annesi ve üvey babası Edgar Little (Ford montaj hattı işçisi) ile yaşamak için Detroit'e taşındı. Hutchins Junior High'a gitti ve burada sınıf arkadaşı Lamont Dozier ile sık sık armoni yaptı. Gençken annesinin kızlık soyadını sahne adı olarak benimsedi. Profesyonel şarkıcı olmak için kendine beş yıllık bir süre tanıdı ve Otis Williams and the Siberians, El Domingoes ve the Distants dahil olmak üzere birkaç grup kurdu. 1959'da Distants, Williams ve yapımcı Johnnie Mae Matthews tarafından ortak yazılan ve baş vokalde Richard Street'in olduğu "Come On" ile yerel bir hit elde etti. Berry Gordy bir sözleşme teklif ettiğinde, Williams ve üç grup arkadaşı Distants'tan ayrıldı ve Primes'tan Eddie Kendricks ve Paul Williams ile birleşerek yeni bir beşli oluşturdu.
Kariyer gelişimi
Beşli, Motown kurucusu Berry Gordy için seçmelere katıldı ve anında hit oldu; Gordy onlar için yeni bir Motown şubesi kurdu. 1962'de ilk R&B liste hitleri "(You're My) Dream Come True" ile 22. sıraya ulaştılar. 1963'te David Ruffin, Elbridge Bryant'ın yerini aldı ve grubun sound'u değişti. Williams nadiren lead vokal söylemiş, organizasyon ve liderliği tercih etmiştir. Genellikle "Big Daddy" olarak anılır ve grubun orijinal ikinci tenor ve bariton şarkıcısıydı. Müzikal Ain't Too Proud—The Life and Times of The Temptations, Berkeley, California'daki Repertory Theatre'ın 50 yıllık tarihindeki en yüksek hasılatlı yapım oldu. Mart 2019'da Broadway'de açıldı ve 11 Tony adaylığı aldı. Grup 2022'de Temptations 60'ı yayımladı. Williams, Ekim 2021'de 80 yaşına girdi ve 2026 itibarıyla Temptations ile performans sergilemeye devam etmektedir. 1989'da Rock and Roll Hall of Fame'e alındı ve 2013'te Temptations üyesi olarak Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü aldı.
Kariyer zaman çizelgesi
Kamuoyu imajı ve tarzı
Otis Williams, Temptations içinde "Big Daddy" olarak bilinir; bu takma ad, grubun arkasındaki istikrarlı, yönlendirici güç rolünü yansıtır. Medyada, Temptations'ın mirasını korumaya adanmış saygın, profesyonel bir sanatçı olarak tasvir edilir. Grubun hayran kitlesi birden çok nesli kapsar ve hayranlar genellikle kendilerini sadece Temptations hayranları olarak adlandırır. Williams'ın kamusal kişiliği, kişisel şöhret yerine müziğe ve grubun tarihine öncelik veren disiplinli bir liderdir. Nadiren uzun röportajlar verir ancak grubun yolculuğu hakkında sıcaklık ve gururla konuşur. Temptations, Rolling Stone'un "Tüm Zamanların En Büyük 100 Sanatçısı" listesinde 67. sırada yer alır ve "My Girl" (43. sırada) ve "Papa Was a Rolling Stone" (168. sırada) gibi şarkılar "Tüm Zamanların En Büyük 500 Şarkısı" listesinde yer alır.
Şöhret ve hayran kitlesi
Otis Williams commands a global audience that identifies less with his name alone and more with the enduring legacy of The Temptations. While no formal, branded fandom exists specifically for the man known as "Big Daddy," his fans are deeply embedded in the broader community of Motown enthusiasts who revere him as the keeper of the flame. These devotees gather not for fan-funded billboards or exclusive birthday campaigns, but to witness a living history book perform live, often traveling across continents to see the last surviving original member close out a six-decade career. This devotion is rooted in his accessibility; he engages directly with crowds through thousands of shows, turning every concert into a shared act of preservation. In the landscape of modern celebrity metrics, Otis Williams occupies a unique position. He is currently evaluated by the iFANN Global Fame Engine as EVALUATED_UNRANKED, meaning he does not hold a placement in the published Global Top 1,000 or any Top-100 scope list at this time. This absence from the ranked charts reflects a specific type of fame, one built on historical weight rather than current viral spikes. His cultural mythology is defined by narratives of survival, including his candid reflections on the group's early contracts which he described as "like slavery," and his role as the sole constant force ensuring continuity through decades of lineup changes. While the world watches his performances at major events like the Detroit Lions' halftime show, the iFANN system records his status as unranked, acknowledging his legendary standing without forcing it into a numerical hierarchy.
İlginç bilgiler ve efsaneler
Williams gave himself a strict five-year window to succeed as a professional singer, a deadline that shaped his relentless work ethic. Deeply influenced by gospel legends like the Dixie Hummingbirds and the Swan Silvertones, he stands approximately 5 feet 10 inches tall. The Temptations' recordings have been inducted into the Library of Congress National Recording Registry, cementing their place in American history. In 2022, Williams received an honorary doctorate, a fact referenced in social media posts. He is often referred to as "Big Daddy" by fellow group members, a nickname reflecting his steady leadership. The musical *Ain't Too Proud* moved him to tears when he saw it, a production Williams helped bring to life. A defining legend surrounding Williams is his status as the burdened survivor; he has explicitly called being the last original member alive a heavy responsibility. Another widely retold story involves his vocal criticism of Motown's early contracts, which he likened to slavery, reframing the group's success through the lens of systemic exploitation. Fans also celebrate his persistence in keeping the band together after its original name changed from The Elgins to The Temptations in 1960.
Önemli sözler
“It did fantastic business. People seem to love it, and I was moved to tears when I saw it.”
“It all started back then, and now at 80, and turning 81 this Sunday, I never could have imagined where my life has taken me.”
“I would look around and see the audience getting teary-eyed too. It's not only about the music, it's got some profoundness to it.”
Aile ve özel yaşam
Williams, Otis Miles ve Hazel Louise Williams'ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Texarkana'da öncelikle babaanne Della Gooden ile anne tarafından büyükanne ve büyükbabası Lucinda Eliga ve Frank Fisher tarafından büyütüldü. 11 yaşında annesi ve üvey babası Edgar Little ile yaşamak için Detroit'e taşındı. İki oğlu vardır: 1983'te bir araba kazasında ölen Otis Williams III (Lamont olarak da bilinir) ve 1971 doğumlu Elan Williams. 2026 itibarıyla Williams, Detroit bölgesinde yaşamakta ve hayatta kalan oğlu ve geniş ailesiyle yakın ilişkisini sürdürmektedir.
Önemli bağlantılar
Otis Williams, orijinal Temptations üyeleri Melvin Franklin, Eddie Kendricks, Paul Williams ve daha sonraki üyeler David Ruffin ve Dennis Edwards ile yakından ilişkilidir. Motown kurucusu Berry Gordy ile uzun süreli bir profesyonel ilişkisi vardır. Çocukluk sınıf arkadaşı Lamont Dozier, ünlü bir Motown söz yazarı oldu. Shelley Berger, grubun uzun süreli genel müdürü olarak görev yaptı.
İlişkiler ve flört geçmişi
Williams, Josephine Miles ile evlendi ve bu evlilikten bir oğlu oldu: Otis Williams III. Evlilik boşanmayla sonuçlandı. 1967'de Arleata "Ann" Williams ile evlendi. Çiftin Elan adında bir oğlu oldu ve 30 yıl evli kaldıktan sonra 1997'de boşandılar. 2026 itibarıyla Williams'ın bekar olduğu ve boşanmasından bu yana herhangi bir romantik ilişkiyi kamuya açıklamadığı bildiriliyor.
- EvliJosephine MilesEvlendi ve boşandı; 1983'te ölen Otis Williams III adında bir oğlu oldu.
- EvliArleata 'Ann' Williams1967 - 199730 yıl evli kaldı; 1971 doğumlu Elan Williams adında bir oğlu oldu.
2026 yılında maaş ve servet
$10 Million
iFANN editör ekibinin tahmini
Updated for 2026, iFANN currently estimates Otis Williams' net worth at $10 Million. His primary income streams include ongoing touring and concert revenue generated with the Temptations. He continues to earn substantial music royalties from the group's extensive catalog and retains ownership of the rights to the Temptations name, granting him control over licensing and merchandise deals. Williams operates a production company involved in the Broadway musical *Ain't Too Proud*, which has generated additional revenue streams. He co-authored the autobiography *Temptations* in 1988, a title that continues to earn royalties years later. Over the years, his wealth has grown steadily, supported by the group's enduring popularity and his sharp business acumen in managing the brand.
Kazanılan ödüller (2)
Otis Williams, solo sanatçı olarak büyük bireysel rekabet ödülleri kazanmamıştır. Onurlandırmaları esas olarak grup bazlıdır; Rock and Roll Hall of Fame'e giriş ve Temptations ile Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü dahil. Fahri doktora unvanı almıştır.
2013 · Yaşam Boyu Başarı
The Temptations
1989 · Sanatçı
The Temptations
Tanındığı işler
Founder and last surviving original member of The Temptations
1961 · Founder and baritone/tenor vocalist
Owner of The Temptations name and brand rights
· Brand controller
Co-writer of 'Come On' (The Distants)
1959 · Songwriter
Anahtar Kelimeler
Kaynaklar
Kısa Bilgiler
- Meslek
- singer, film producer, songwriter
- Doğum
- October 30, 1941
- Doğum Yeri
- Texarkana, Texas, USA
- Cinsiyet
- Erkek
- Burç
- Scorpio
Kişisel bilgiler
- Tam Adı
- Otis Miles Jr.
- Boy
- 5 ft 10 in (178 cm)
- Çocukları
- 2 sons (Otis Williams III, deceased; Elan Williams)
Sıkça Sorulan Sorular
Otis Williams hâlâ hayatta mı?
Orijinal Temptations üyelerinden kaçı hâlâ hayatta?
Otis Williams, The Temptations isminin haklarına sahip mi?
Otis Williams'ın kaç çocuğu var?
Otis Williams'ın 2026'daki serveti nedir?
Sosyal Medya
Topluluğa katıl
hayran tartışıyor